Kiedy zaczyna się uzależnienie

Witam, mam na imię Olga i jestem od 3 lat z chłopakiem, który ostatnio według mnie nadużywa alkoholu. Nie wiem jak z nim porozmawiać, jest strasznie nerwowy. Proszę podpowiedzieć mi, jakie zachowania świadczą o uzależnieniu? Może to tylko chwilowe i zaraz mu przejdzie.

Witaj Olgo Ogromna część polskiej populacji uzależniona jest od alkoholu. Alkoholizm rozwija się powoli i podstępem tak, że osoba nie uświadamia sobie do końca tego, w jaką pułapkę wpada. Uzależnienie to polega na niekontrolowanym piciu wszelkich napojów alkoholowych. Do objawów uzależnienia od alkoholu zaliczamy: 1. Myślenie o alkoholu Alkohol staje się najważniejszy na wszystkich płaszczyznach naszego życia. Myślimy ciągle na tym, aby się napić, poszukujemy okazji do napicia się bądź sami sobie je stwarzamy. 2. Zwiększenie tolerancji na alkohol Możemy zaobserwować ten objaw, gdy ta sama ilość wypijanego alkoholu powoduje słabsze niż kiedyś efekty. Osoba więc musi pić więcej i więcej, aby czuć się „dobrze”. 3. Odczuwana potrzeba napicia się Po jakimś czasie człowiek bez alkoholu czuje, że nie potrafi prawidłowo funkcjonować, wpada w panikę i boi się, że nie będzie umiał żyć bez picia.

4. Objawy abstynencyjne Kiedy osoba przerywa picie po dłuższym ciągu alkoholowym może doświadczyć bardzo nieprzyjemnych objawów takich jak: uczucie niepokoju, drżenie kończyn, rozdrażnienie, doświadczanie dreszczy, skurczy mięśni, poty, nudności. Osoba uzależniona stara się jak najszybciej zniwelować te niemiłe odczucia sięgając po alkohol. 5. Zaburzenia w pamięci i świadomości Wiele z zachowań osoby uzależnionej dzieje się poza jego świadomością, duża część życia ginie i nie jest ona w stanie sobie jej przypomnieć, powstają tak zwane „dziury pamięciowe”. 6. Utrata kontroli nad piciem Odmawiania picia przychodzi z trudem, osoba uzależniona po rozpoczęciu picia nie jest w stanie powiedzieć stop „Już nie piję”. 7. Czas abstynencji i ponowne upijanie się Osoba uzależniona stara się uświadomić sobie i innym, że jego picie jest kontrolowane i czyni próby zaprzestania picia, lecz kończą się one niepomyślnie. Proszę zatem obserwować zachowania swojego partnera. Jeśli dostrzeże Pani sygnały potwierdzające objawy uzależnienia, potrzebne będzie pani fachowe wsparcie w dalszych działaniach. Znajdzie je Pani w poradniach AA lub grupach wsparcia dla alkoholików i ich bliskich.

Kamila Pasternak: psycholog

 

Podobne wpisy