boję się samotności

Bardzo boję się samotności

Witam. Mam mam 31 lat i jestem od czterech lat w związku z chłopakiem. Nie jestem pewna czy go kocham, ale boję się, że jak z nim zerwę to nie znajdę nikogo lepszego, a samotności bym nie zniosła. Ola

Pani Olu, porusza Pani w swoim pytaniu bardzo ważną kwestię, a mianowicie problem lęku przed samotnością. Na ten temat zdania są podzielone: jedni uważają, że samotność jest straszna i już lepiej być z kimś kogo się nie kocha, a inni że warto zakończyć taki związek i pomimo samotności szukać kogoś, kogo szczerze obdarzy się uczuciem. Najlepiej jest samemu odpowiedzieć sobie na pytanie czego się pragnie i co jest priorytetem w naszym życiu.

Spragnieni normalności - pobierz teraz
Spragnieni normalności – pobierz teraz

Strach przed samotnością – dlaczego nie warto się bać?

Najczęściej powodem zwątpienia w sens miłości jest negatywny stosunek do samego siebie. Nie można kochać drugiego człowieka, nie kochając siebie. Dlatego, zanim zbliżymy się do drugiej osoby, trzeba poznać swoje prawdziwe „ja”, dowiedzieć się czego naprawdę chce się od życia i, zwyczajnie polubić siebie. Nie warto się bać. Czasem należy zaufać swojej intuicji – jeśli Pani czuje, że bycie w relacji nic dobrego nie wnosi i że to nie ma sensu, to czasem warto odejść. Oczywiste jest, że samotność bywa straszna, ale najgorszy jest moment samej decyzji. Będąc samą, można dojść do zaskakujących wniosków; można powoli poznawać siebie, wsłuchiwać się w swoje myśli, uczucia, emocje. Samotność pozwala nam na zastanowienie się czego tak naprawdę chcemy od życia i czy warto podporządkowywać je temu, że „boję się samotności”. Nie możemy pozwolić na to, aby jakikolwiek lęk, czy to przed samotnością, czy przed czymkolwiek innym rządził nami i naszym życiem.

Boję się samotności – jak sobie z tym poradzić?

Jest Pani młodą, ale mam wrażenie, że trochę zagubioną osobą, o niskiej samoocenie i niepewną tego, czego chce od siebie i życia. Proponuję Pani znaną, najzwyklejszą metodę, której jestem oddaną zwolenniczką, a mianowicie metodę plusów i minusów wypisanych na kartce papieru. Warto choćby na chwilę odsunąć na dalszy plan problem typu „boję się samotności”. Następnie proszę w tabelce wypisać w dwóch oddzielnych kolumnach korzyści i wady wynikające dla Pani z bycia w związku, a obok, również w tabelce, swoje życiowe priorytety i zastanowić się, czy ma Pani szansę realizować każdy z nich, będąc w obecnym związku, zaznaczając plus i minus do każdego stwierdzenia. Metoda jest łatwa i naprawdę bardzo pomocna. Czasem trudno jest pozbierać myśli, a gdy już widzimy je przed sobą wypisane na kartce papieru wszystko zaczyna nam się rozjaśniać i staje się bardziej oczywiste. Poznanie dobrych stron samotności zwykle sprawia, że niejako automatycznie dana osoba przestaje się jej bać. Dobrze jest uświadomić sobie, że jest to stan, który wcale nie musi trwać wiecznie. A nawet jeśli tak jest, nie oznacza on bynajmniej poniesienia życiowej porażki.

Boję się samotności – propozycje książkowe

Mogę zaproponować również ciekawą książkę, w której jest dużo ćwiczeń odnośnie do pracy nad sobą i odpowiedzi na takie pytania, jak: „boję się samotności – co robić?”. To ”Dziennik poczucia własnej wartości” Alison Waines. Proszę pamiętać, że w naszym ośrodku “Psychocentrum” prowadzone są również grupy, które być może pomogłyby bardziej się odnaleźć w życiu. Proszę przejrzeć naszą ofertę w zakładce GRUPY. Na pewno znajdzie Pani tutaj coś dla siebie.

Życzę powodzenia!
Sylwia Krajewska

Podobne wpisy