Mity, na których budujemy nasze związki
„I żyli długo i szczęśliwie…” – To marzenie pojawia w każdej głowie, kiedy rodzi się nowy związek partnerski. Czy to oznacza, że wszyscy żyjemy złudzeniami? Co nam to daje i dlaczego tak postępujemy?
Zagłębiając się w tematykę związków, napotykamy na bardzo wiele stereotypów i przekonań, które tkwią głęboko w naszych umysłach. Ich zalążki rodzą się z wyidealizowanych opowieści przyjaciółek lub z filmów i książek, które nie zawsze są wystarczająco osadzone w realiach normalnego życia. Na co dzień nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem i wydawałoby się, że dobrze, bo i po co zaprzątać sobie nimi głowę?
Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że podświadomie kierujemy się naszymi nierealnymi oczekiwaniami. Natomiast brak ich spełnienia doprowadza często do wielu rozterek, a w niektórych przypadkach do rozpadu małżeństwa.
Jednym z najczęstszych błędnych przekonań, według którego chcielibyśmy żyć w naszym związku, jest stwierdzenie, że „małżonkowie powinni wszystko robić wspólnie”. W zasadzie, na pierwszy rzut oka, można się zorientować, że jest to życzenie nie do zrealizowania. A jednak, wielu partnerów chce żyć zgodnie z tym przekonaniem i oczekują od swoich współtowarzyszy właśnie takiego zachowania. Łatwo się domyśleć, że takie ograniczenie wolności, nie może wróżyć nic dobrego na przyszłość… Jednak, kiedy słyszymy od naszej bliskiej koleżanki, że ona ze swoim mężem od 10 lat spędza sto procent wolnego czasu i przez cały ten okres nie mogą się sobą nacieszyć, to nie zastanawiając się nad realnością tej opowieści, powstaje myśl – w moim związku też tak powinno być!
Zdarza się, że po przyjemnym spotkaniu z przyjaciółką wracamy do domu i robimy awanturę swojemu partnerowi, ponieważ w naszym związku nie jest idealnie. Zaczynamy się zastanawiać, dlaczego właśnie nam nie wychodzi, skoro u innych jest taka sielanka. Szukamy winnego, analizując najpierw zachowanie partnera a potem swoje. Próbujemy za wszelką cenę „naprawić” popełnione błędy i chodź trochę zbliżyć się do perfekcji.
Dopóki nie będziemy umieli spojrzeć na swój związek realistycznie i przyznać się do tego, że czasami chcemy zbyt wiele, do póty będziemy odczuwali niezadowolenie i pokrzywdzenie.
Starajmy się, zatem dążyć do własnych ideałów. Niech wyznacznikiem staną się nasze potrzeby, a nie ogólnie uznawane mity.
Autor Magdalena Boniuk – Psycholog, seksuolog