|

Języki Miłości …

Miłość to ty i on. On kocha ciebie a ty kochasz jego. Wydaje się, że to proste. Otóż samo kochanie w miłości nie wystarczy. Trzeba umieć ją podsycać. Mówić językiem, który sprawi, że partner będzie szalał ze szczęścia.

W natłoku codziennych spraw, łatwo zapomnieć o drugiej osobie. Pojawiają się nieporozumienia, które was oddalają. Z czasem stajecie się dla siebie obcy. Na szczęście miłość można wyrazić na wiele sposobów. Na podstawie wieloletnich badań, dr Gary Chapman pogrupował komunikację między osobami kochającymi się, na pięć kategorii i tak powstało pięć języków miłości: słowa, dotyk, czas, pomoc i prezenty.

Właściwa komunikacja między partnerami to ważny element związku. Zdarza się, że jedna lub obie strony mają trudności z wyrażaniem miłości w sposób czytelny dla drugiej osoby.  Aby komunikacja mogła przebiegać prawidłowo, należy być  otwartym na potrzeby partnera i starać się przemawiać do ukochanej osoby tymi językami miłości, które są dla niej szczególnie ważne.

Spragnieni normalności - pobierz teraz
Spragnieni normalności – pobierz teraz

Tak, jak jesteśmy inni, tak samo mówimy różnymi językami miłości. Rzadko zdarza się, aby para mówiła tym samym językiem. Każde z nas wyraża i interpretuje miłość według własnych potrzeb i oczekiwań. Czasem nie jesteśmy do końca świadomi jakim językiem sami się posługujemy, bo jest on dla nas oczywisty. Często też dziwimy się, że partner nas nie rozumie. Dziś wiemy już dlaczego, ponieważ ten sposób komunikacji jest dla niego obcy, nie zrozumiały, inny niż jego. Takie nieporozumienia oddalają i rodzą wiele konfliktów. Wcale nie musi do tego dojść.

Aby odkryć język miłości partnera, warto na początek poznać swój.

Słowa

Słowa same w sobie nie są miłością. Jednak odpowiednio użyte potrafią zdziałać wiele dobrego . Służą do nazwania uczuć i emocji. Powodują, że czujemy się zauważeni, docenieni. Słowa to nic innego jak komplementy. Szczególnie ważne są dla kobiet. One lubią słyszeć miłe słowa na swój temat. Czują się wówczas bardziej pewne siebie i kochane. Częściej się uśmiechają. „Ślicznie Ci w tej niebieskiej sukience”?, „Widzę jak fajnie zajmujesz się dziećmi i  domem.

Dla wielu mężczyzn również słowa docenienia są językiem miłości, dającym im poczucie bezpieczeństwa oraz potwierdzającym ich wartość. „Jestem z ciebie taka dumna ”jesteś taki mądry, co ja bym bez ciebie zrobiła.” Czy choćby “parzysz świetną kawę.” Jeżeli już wiesz, że dla twojego partnera najważniejszym językiem miłości są słowa,  pomyśl co robi dobrze, za co go cenisz i mów mu o tym.  Sprawisz mu wielką przyjemność.

Słysząc komplementy, rozkwitamy. Najprzyjemniej jest je otrzymywać od ukochanej osoby.  Ważne aby były szczere i wypowiedziane z miłością. Człowiek zadowolony z siebie, łatwiej zdobywa się na uśmiech i wnosi więcej radości do związku a poza tym sam bardziej się stara.

Dotyk

Dotyk jest bardzo ważny w każdym związku. Potrzebują go równie mocno kobiety jak i mężczyźni. Choć mężczyźni częściej wspominają o jego braku. Partnerzy obdarzający się nim na co dzień  budują silniejszą więź.

Cudownie jest witać i żegnać się przytuleniem, pocałunkiem. Po dniu pracy zrelaksować się podczas głaskania po włosach czy delikatnym masażu. Nawet trzymanie się za ręce buduje poczucie bliskości. Dotyku ukochanej osoby potrzebujemy niczym powietrza, zwłaszcza w chwilach smutku.

Różnimy się potrzebą dotyku. Zdarza się również, że dla niektórych dotyk jest krępujący, nieprzyjemny. Jedni lubią być głaskani a inni nie.

Dlatego warto poświęcić czas na rozmowę o dotyku, by później móc pełniej wyrażać miłość.

Czas

Dla wielu ludzi w miłości nie ma nic cenniejszego jak wspólnie spędzony czas. Takie osoby, nie potrzebują robić niczego wyjątkowego, wystarczy im po prostu być blisko i cieszyć się obecnością ukochanej osoby. Nie potrzebują dodatkowych atrakcji w postaci wyjścia do kina, teatru czy restauracji. Ich jedynym pragnieniem to czas i uwaga bliskiej osoby. Główną potrzebą takich osób jest bycie zauważonym przez partnera. W momencie gdy partner jest blisko ale jednocześnie siedzi przy komputerze czy ogląda tv, takie osoby czują się zranione, odrzucone, niekochane. Bycie razem ale obok siebie nie jest dla nich satysfakcjonujące.

Trzeba zadbać, aby czas spędzany razem dawał pełnię zadowolenia obu stronom. Dajmy odczuć partnerowi, przynajmniej od czasu do czasu, że poświęcamy mu całą swoją uwagę. Może fajnym pomysłem jest czytanie książki na głos osobie którą kochamy.

Pomoc

Wśród nas są też tacy, dla których wyznacznikiem miłości jest pomoc. Takie osoby są przekonane, że nic tak nie utwierdza w przeświadczeniu o szczerości uczuć partnera, jak jego uczynki. Oczekują od bliskiej im osoby pełnej życzliwości pomocy,  o którą nie muszą prosić. To może być wyręczenie w sprzątaniu, gotowaniu, zakupach czy opiece nad dzieckiem. Wsparcie przy zmianie opon albo umyciu samochodu … .

Propozycja wyręczenia partnera z nieprzyjemnego obowiązku, pomoc w załatwieniu jakiejś sprawy czy szczere zainteresowanie problemami to świetny sposób na udowodnienie jak wiele dla nas znaczy ta osoba. To okazanie troski i  szacunku. To pokazanie „kocham” bez  mówienia.

Osoby, którym pomoc zostanie udzielona, czują się zadbane, wyjątkowe, ważne,  a przede wszystkim kochane.

Warto dodać, że w każdym związku, wsparcie powinno być na co dzień a nie tylko w trudnej sytuacji życiowej. Przekonanie, że można na siebie wzajemnie liczyć jest bardzo istotne. Daje poczucie bezpieczeństwa .

Gdy już wiemy, że dla ukochanej osoby, najważniejszy jest język pomocy, warto odkryć, w czym można pomóc.  Jednych rozradują zmyte naczynia w zlewie, innych umyte auto. Nagrodą za wszelką pomoc jest wdzięczność i radość partnera.

Prezenty

Zrobienie czegoś dla drugiej osoby po to tylko, by jej sprawić przyjemność czy poprawić humor, jest świetnym sposobem na udowodnienie jej jak wiele dla nas znaczy. Prezenty, niespodzianki, takie jak miły liścik na lodówce, czarujący sms czy też przygotowanie śniadania do łóżka, zbliżają partnerów i przypominają każdego dnia o wzajemnym uczuciu.

Wielu z nas uwielbia być zaskakiwanym nawet bardzo drobnymi prezentami. Dla wielu osób są one bardzo ważne, często mają większy wymiar od materialnego., a mianowicie  wartość emocjonalną. Są namacalnymi symbolami miłości. Część osób przechowuje latami drobiazgi, którymi byli kiedyś obdarowani. Dają one poczucie wyjątkowości  i atrakcyjności. Dla osób, które mówią językiem prezentów, wielką przykrością jest, gdy ukochana osoba zapomni o ich urodzinach lub ważnej rocznicy.

Jak widać, nie znając potrzeb ukochanej osoby, łatwo o problemy.
Skoro jesteśmy tak różni,  warto dołożyć starań by odkryć potrzeby ważnych dla nas osób. Na ogół do każdego przemawia więcej niż jeden język miłości. Jeden z pięciu faktycznie jest najważniejszy, ale liczą się także i pozostałe.

W odkrywaniu jakim językiem miłości się posługujemy przydatne będą poniższe pytania.

  1. Co sprawia, że czuję się kochana w związku ?
  2. Na czym najbardziej zależy ci w związku ?
  3. Czego najczęściej domagasz się od partnera ?
  4. Co rani ciebie najbardziej w związku ?
  5. Jak najczęściej okazujesz partnerowi miłość ?

Skoro już wiemy jak do nas przemawiać językiem miłości i czego potrzebuje partner, warto od dziś, od teraz zadbać o właściwą komunikację w związku. Zatroszczyć się o potrzeby partnera i swoje, by czuć się kochanym i spełnionym.

autorka: Sylwia Krajewska – psycholog, terapeutka

Podobne wpisy