Sprowadź swój związek na odpowiednie tory.

Masz problemy w związku? Zatraciliście między sobą nic porozumienia? Nie potraficie ze sobą spokojnie rozmawiać? Każda rozmowa kończy się kłótnią?

Wiele par potrafi odpowiedzieć na wszystkie te pytania twierdząco! Czy zastanawiałeś z czego to wynika? Jak Twoje zachowania wpływają na Twojego partnera i odwrotnie?

Chcesz na nowo wzniecić żar i bliskość w waszym związku? Jeżeli tak to:

1. Nie krytykuj, nie obwiniaj i nie narzekaj!

Te zachowania są zabójcami intymności i więzi w związku! Kiedy wyłącznie krytykujesz partnera, burzysz jego wartość, poczucie bezpieczeństwa, sprowadzasz go do parteru. Wiedz, że to nie działa. Nie zbliżysz się tym do celu, nie zaspokoisz w ten sposób swoich potrzeb. Obwinianie partnera, oddala go od Ciebie. Natomiast narzekanie, wywołuje w Twoim partnerze – wyłącznie złość i frustracje.

2. Wprowadź dobrą komunikację.

Postaraj się nie mówić partnerowi, co ma robić. To nigdy nie działa. Zamiast tego, odnoś się do Swoich uczuć. Powiedz partnerowi, co czujesz, gdy on czy ona zrobi coś, co Tobie nie odpowiada. Nauczcie się również, SŁUCHAĆ siebie nawzajem. Postaraj się napisać na kartce: co szczególnie cenisz w swoim partnerze i czego potrzebujesz, aby tworzyć szczęśliwy związek razem z nim. Zapomnij o pisaniu negatywów! Skoncentruj się na pozytywach.

3. Mniej zaufanie do siebie i swojego partnera.

Czasami partnerzy kontrolują siebie nawzajem, poprzez kontrolę zachowania drugiej osoby. Na dłuższą metę nie jest to czynnik, który pomaga się zbliżyć. Wręcz odwrotnie, powoduje złość i niezrozumienie u osoby kontrolowanej. Zastanów się po co kontrola jest ci potrzeba? Jak ona wpływa na Ciebie i twój związek? Musisz zaufać swojemu partnerowi i zrozumieć, iż jest on osobą dorosłą, która będzie podejmować słuszne decyzje.

4. Współpracujcie, jak jedna drużyna.

Obydwoje macie wiele zasobów i umiejętności. Doceńcie siebie nawzajem. Pamiętaj, aby nie przenosić trudności na kolejny dzień. Porozmawiajcie o nich przed końcem dnia, gdy opadną emocje. Problemy nie znikną, a nie rozwiązywane przez długi czas, wpływają na budowanie między wami muru, którego z czasem coraz trudniej będzie przeskoczyć.

5. Zachęcajcie siebie nawzajem.

Pomyśl o sposobach, które zachęcą lub podbudują Twojego partnera każdego dnia. Powiedz mu – Jak dobrze wygląda, kiedy dobrze wygląda. Bądź w tym autentyczny. Budujcie nawzajem swoje poczucie wartości. Nie konkurujcie ze sobą, jesteście tak samo ważni!

6. Wprowadźcie wspólne rytuały w związku.

Każdego dnia róbcie jedną rzecz dla waszego związku. Nie muszą być to wielkie rzeczy. Wystarczy zwykła wiadomość – Kocham Cię, Jesteś dla mnie Ważny/Ważna.

7. Traktuj swój związek, jak konto bankowe.

Im więcej zainwestujesz w Swój związek, tym więcej otrzymasz w zamian. Podaruj partnerowi coś co lubi, bądź coś co sprawi mu radość.  

8. Bawcie się.

Fantazjujcie o sobie nawzajem. Zaskakujcie siebie. Okazujcie sobie gesty miłości i mówcie parterowi o czym myślicie, o czym marzycie, co planujecie. Planujcie każdy tydzień do przodu tak , aby znaleźć w nim wspólny czas dla siebie.

9. Spędzajcie ze sobą czas.

Odkryjcie swoją pasję. Uprawiajcie razem sport. Coś co zbliży Was do siebie.

10. Chodźcie na randki!

Wśród wielu ludzi, panuje przekonanie, iż randki pozostają wyłącznie na początkowych etapach związku. Jest to jak najbardziej mylne przekonanie! W czasie romantycznych chwil, nie tylko przypominamy sobie miłe chwile, ale burzymy poczucie codzienności i zapominamy o obowiązkach. Co więcej! Na nowo wzniecamy namiętność i zaangażowanie. Zatem organizujmy i chodźmy na randki ze swoim partnerem, współmałżonkiem. Nie rzadziej niż raz na miesiąc – a nawet częściej :).

Spragnieni normalności - pobierz teraz
Spragnieni normalności – pobierz teraz

Pamiętajcie, aby stworzyć zdrowy i zadowalający związek, potrzebna jest praca dwóch osób. Jeden partner, nawet zmieniając siebie, nie wpływanie na poprawę relacji i związku. Nawet gdy próbuje, po jakimś czasie, zauważa brak starań u drugiej strony, co przekłada się na poczucie niezrozumienia, krzywdy, frustracji, a przede wszystkim na pojawienie się poczucia braku sensu i nadziei na ulepszenie związku. Czasami przekłada się to również na zaburzenie obrazu własnej osoby, obniżenia poczucia własnej wartości. Dzieję się to dlatego, iż zaczynamy obwiniać siebie, iż nasze działania są nieskuteczne, czyli do niczego się nie nadaje, bądź też osoby te uważają, iż za mało wkładają w związek, za mało się starają, aby go naprawić.

Reasumując! Związek to DWIE OSOBY i WSPÓLNA ICH PRACA.

Magdalena Iczałow -psycholog, seksuolog

Podobne wpisy