Sieć pomocy
W dzisiejszym świecie wokół nas jest coraz więcej techniki i zapychaczy czasu. Internet, telewizja i inne multimedia. Praca do późnych godzin. Czy to oznacza mniej kontaktu z drugim człowiekiem i większą samotność? Wielu mówi, że tak. Jednak sam kontakt „na żywo” nie oznacza wcale mniejszej samotności. Można być samotnym będąc wśród ludzi i wspieranym nie doświadczając w danej chwili fizycznej obecności innych.
Są wśród nas osoby, które wiecznie ukrywają swój świat wewnętrznych przeżyć. Nie ujawniają swoich emocji, bo być może ktoś sobie ich nie życzy. Nie wchodzą w autentyczny kontakt, bo może inni nie zrozumieją, bo może odrzucą. Będąc z rodziną, mówią tylko o rzeczach, które nie mają dla nich większego znaczenia. Im bardziej cierpią wewnętrznie, tym więcej uśmiechają się na zewnątrz, lub odwrotnie: im bardziej potrzebują wsparcia, tym bardziej dystansują się od innych. Są otoczeni ludźmi lecz nie dają się im do siebie zbliżyć. Są po prostu samotni. Nawet jeśli mają partnerów, rodziny, dzieci, to ze wszystkimi rozterkami, przeżyciami męczą się sami, pozostając bez wsparcia.
W obecnym świecie Internet dla wielu stał się sposobem na radzenie sobie z trudami samotności. Portale społecznościowe to miejsca, gdzie można podzielić się z innymi tym, co w danej chwili się myśli czy czuje. Można tu zamieścić teledysk czy muzykę, które odzwierciedlają aktualny nastrój, wrzucić zdjęcie z przesłaniem, cytat. Pozwolić innym to zobaczyć i odnieść się do tego. Można pisać bloga, którego czytają inni. Można wreszcie poznać nowe osoby, nawiązać nowe znajomości. Grać w gry online, wypowiadać się na forach.
Czy to dobry sposób na uzyskanie poczucia więzi i wsparcia? To wszystko zależy od sytuacji.
Na pewno świat idzie do przodu i stanie w miejscu może oddalić od reszty społeczeństwa.
Z pewnością sieć daje nam wygodę i oszczędność czasu, którego obecnie wciąż brakuje. Jednak z szukaniem wsparcia w sieci jest podobnie jak z szukaniem go w „realu”.
Są ludzie, którzy wykorzystują środki zastępcze. Aby przetrwać swoją samotność nawiązują przelotne znajomości nie rozwijając ich. Dużo rozmawiają, nie mówiąc o swoich prawdziwych przeżyciach i troskach. Poddają się rozrywkom, które nie dają im prawdziwej przyjemności tylko doraźne znieczulenie. Nie skupiają się na problemie lecz na odłożeniu go na później. Można to robić zarówno w sieci jak i poza nią. To działa też w drugą stronę.
Zarówno w Internecie jak i na żywo można wyrazić siebie i otworzyć przed innymi swój świat wewnętrzny. Można poprosić o wsparcie i zostać wysłuchanym. Nawiązać kontakt z najbliższymi i rozpocząć nowe bliskie więzi i relacje. Czasami osobom z poczuciem pustki i samotności, która w wielu przypadkach bierze się z niepewności, przykrych doświadczeń i nieśmiałości, łatwiej jest nawiązać kontakt z ludźmi za pośrednictwem świata wirtualnego.
Obecnie, nawet pomoc psychologiczna przenosi się do sieci.
Wiele osób pisze listy do redakcji Kocham Za Bardzo prosząc o wsparcie i pomoc. Piszecie o problemach, z którymi czujecie się sami, mimo fizycznej obecności partnerów, rodziny i innych osób. Wielu z Was nie ma możliwości na bezpośredni kontakt z psychologiem czy udział w grupie terapeutycznej ze względu na odległość, poczucie bezsilności czy przytłoczenie problemem, który odbiera energię do życia i nie pozwala wyjść do gabinetu psychologa. Często barierą są też ceny wizyt w gabinecie terapeuty, obowiązki domowe i inne.
Wiadomo, że komputer nie zastąpi fizycznej bliskości, pocałunku, przytulenia, potrzymania za rękę. Jednak świadomie użytkowany może dać wsparcie, które jest dla niektórych trudne do uzyskania na żywo. Być może dzięki niemu, z czasem zdecydujemy się otworzyć na autentyczny kontakt poza siecią i zaczniemy lepiej radzić sobie w życiu codziennym. Jeśli czytasz ten artykuł, to być może właśnie tego tu szukasz.
Portal Kocham Za Bardzo wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników stwarza nowe możliwości uzyskiwania wsparcia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pomocy mailowej, konsultacji online przez skype i grup online.
Jeśli z różnych przyczyn wolisz wybrać kontakt za pośrednictwem sieci niż gabinet czy salę warsztatową, a czujesz potrzebę skorzystania z profesjonalnej pomocy, to może warto zatrzymać się na chwilę w sieci i spróbować? Może to będzie sposób na przerwanie sieci samotności, która oplata Cię mimo licznych osób, które na co dzień otaczają Cię w życiu.
Agata Rainka, psycholog-konsultant