CO JEST WAŻNE W TWORZENIU ZDROWYCH RELACJI? CZ. 3
Podążając w kierunku nauki i zrozumienia na czym polega zdrowa relacja i co wpływa na udany związek dwojga ludzi warto wspomnieć o innych składowych odgrywających ważną rolę w waszym życiu.
Wzajemne zaangażowanie się w związek
Jeżeli Ty i Twój partner angażuje się w łączące Was uczucie, to pewnie możecie mówić o szczęśliwym związku. Równowaga jest ważna, choć nie oznacza, że musi być po równo.
Poza łączącym zaangażowaniem i miłością, ważne jest, aby po prostu lubić swojego partnera. Nie tylko kochać, ale także akceptować i przyjaźnić się z nim. Dojrzały kompletny związek, musi w sobie zawierać elementy przyjaźni, co sprawia, że łączące partnerów uczucie staje się jeszcze silniejsze i bardziej pełne.
Niestety często wiele par ma z tym problem.
Jeśli chcesz budować kompletny i dojrzały związek ważne jest, aby obie strony wzajemnie się zaangażowały. Ważne abyście wychodzili naprzeciw siebie. Poznaj potrzeby i oczekiwania partnera. Mów śmiało i bez oporów o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Wyjdź naprzeciw potrzebom partnera. Oczekuj od partnera tego samego. Zaproponuj zmiany, zaoferuj własne zmiany. Bez zaangażowania związek staje się niekompletny i jałowy. Spróbuj już od dziś okazywać, jak ci zależy i spróbuj zachęcić do tego swojego partnera.
Zdolność do kompromisu i stawiania się w sytuacji drugiej osoby
Związek to już nie Ty i nie on a wy. To całkiem zmienia perspektywę patrzenia na codzienność. Choć nadal jesteście odrębnymi jednostkami, to będąc ze sobą tworzycie całość.
Czasem życie stawia pewnie i przed Wami sytuacje, gdzie macie odmienne zdanie czy potrzeby. Trudne to, bo ktoś musi ustąpić, zrezygnować w pewnym sensie z siebie. To może rodzić bunt, niechęć, żal, frustrację i złość.
Zachęcam do kompromisu, choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest łatwy. Kompromis to w pewnym sensie przegrany i przegrany. Wszystkie związki formalne bądź też nieformalne napotykają na sytuacje, w których obie strony pragną czegoś innego, np. jedna osoba chce iść do kina, druga obejrzeć film w domu. Znalezienie rozwiązania wymaga od nas pójścia na ustępstwo, dzięki czemu każdy będzie zadowolony. Kompromis jest niezbędny, gdyż dzięki niemu możliwe jest uniknięcie kłótni oraz lepsze poznanie oczekiwań drugiej strony. kompromis wymaga od nas niejednokrotnie wyrzeczeń i poświęcenia, w wyniku tego postępujemy w sposób, który będzie właściwy nie tylko dla nas, lecz także dla naszego partnera. Kompromis powinien być dobrowolny, wynikający z naszych szczerych intencji wobec drugiej osoby.
Brak zdolności do kompromisu zaostrza wzajemne konflikty i pretensje. Nie da się dobrze funkcjonować w związku bez pójścia od czasu do czasu na ustępstwa.
Warto, żebyś wiedziała, że kobiecy punkt widzenia różni się od męskiego postrzegania rzeczywistości. My kobiety uchodzimy za istoty bardziej wrażliwe, które potrzebują więcej uwagi i zainteresowania. Najłatwiej rozmawia nam się z przyjaciółkami, którym można powiedzieć wszystko.
Kiedy zdecydowałaś się na bycie ze swoim partnerem pewnie miałaś oczekiwanie, że będziesz mogła z nim porozmawiać o wszystkim. Tego samego oczekiwałaś od niego, że będzie się z tobą dzielił swoim sprawami w całości. Panowie nie zawsze tak myślą, dlatego tak trudno jest mężczyznom rozmawiać z żonami czy partnerkami o problemach, a zatem trudno jest o kompromis.
Zachęcam Cię abyś nauczyła się stawiać w sytuacji partnera. Spróbuj nie dyskutować, ale słuchać. Staraj się zrozumieć partnera. Sztywne bronienie swojego zdania skutkuje narastaniem oporu po drugiej stronie. Zachęcam Cię do większej elastyczności, przyjęcia, może nawet na próbę tego co proponuje partner. Spróbuj ustąpić i zobacz co się stanie. Może okaże się, że niewielka korekta własnego zdania po obu strona pozwoli wam na lepsze zrozumienie swoich intencji, postaw i perspektywy.
To czego uczę Cię, możesz śmiało dzielić się z partnerem abyście obydwoje mogli wzrastać w pogłębianiu i wypracowywaniu głębszych i bliższych więzi.
Empatia
Empatia to postawa, która polega na wczuwaniu się w odczucia partnera, na lepszym rozumieniu jego intencji.
To bardzo zbliża, scala i buduje relację. Bo dzięki niej partner czuje się kochany i rozumiany.
Bez empatii możecie stawać się wobec siebie oschli i coraz bardziej obcy, nie okazując sobie wzajemnie uczuć. Brak empatii w związku zabija miłość i oddala od siebie. Zachęcam do tego abyś starała się każdego dnia trenować w empatii. Starajcie się oboje być czuli na swoje wzajemne emocje i uczucia, reagujcie na swoje potrzeby, okazujcie sobie to, że jesteście dla siebie ważni. Dzięki takiej wymianie emocjonalnej, możliwe jest budowanie silnej więzi, otwartości i porozumienia.
Intymność i bliskość
Intymność, czyli bliskość i więź, jest niezbędna do stworzenia dobrze funkcjonującego związku. Jeżeli jej brakuje, związek staje się jałowy i suchy, a Wy oddalacie się od siebie fizycznie i emocjonalnie.
Jeżeli łączy Was intymność, to zapewne jesteście świadomi swoich własnych potrzeb oraz potrzeb i oczekiwań drugiej osoby. Jesteście wówczas także gotowi je respektować i zaspokajać. Łatwiej wówczas jest dawać z siebie i siebie i zrozumiałe jest to, że dając chcesz dostawać. To daje fundamenty na stworzenie silnego związku pełnego wzajemnej miłości i szczęścia. Poza intymnością ważna jest także namiętność. Dzięki niej związek nie ma jedynie przyjacielskiego charakteru, ale staje się związkiem miłosnym. Kiedy zabraknie namiętności, związek staje się zubożony. Jednak po wielu latach wspólnego bycia razem, naturalne jest, że początkowo silna namiętność i fascynacja ulega stopniowemu zmniejszeniu. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie bliskości i intymności. Pocałunki – na dzień dobry, na dobranoc, na powitanie i na pożegnanie. Spanie obok siebie, wtulanie się w partnera czy przytulanie. Proste, codzienne czynności mogą stać się miłe i wyjątkowe poprzez wspólny kontakt. Kiedy coś robicie razem w kuchni, możecie dotykać się obejmować w pasie, czy podszczypywać. Sprzeczki czy kłótnie mogą stać się okazją do zbliżenia, aby po wyjaśnieniu sobie o co nam chodziło, przeprosić się i przytulić. Mówcie do siebie „kocham cię”, „jest mi z tobą dobrze”, „jesteś dla mnie ważny”.
To wszystko sprawi, że wasz płomień nie zgaśnie a będzie żywy i nieustanny.
Dawanie sobie nawzajem wolności
Wolność w związku jest bardzo ważna cechą. Umożliwia rozwój, daje swobodę bycia sobą. Możemy czerpać od drugiej osoby, zaciekawać się nią dzięki czemu nasz perspektywa rozszerza się, poznajemy się i wzrastamy wspólnie, bez porównań, bez rywalizacji. Dobrym przykładem wolności jest sytuacja, w której mąż/partner chce wyjść na piwo z kolegami i początkowo zgadzasz się na to. Jednak, kiedy już pójdzie na to piwo, wydzwaniasz do niego z kim jest, kiedy będzie, ile wypił piw. Zastanów się czemu ma służyć taka kontrola, co ona ci daje, jaki ma wpływ a wasze relacje. Oczywiście nie ma złotego środka. Dawanie zbyt dużego luzu też jest nie dobre. Zwłaszcza gdy druga strona nie postępuje w porządku wobec nas. Jak widzisz dawanie wolności jest ważne, jednak jest też wspólną, ciągłą nauką siebie nawzajem.
Kiedy kontrolujesz partnera i zabierasz mu jego własną przestrzeń, to pozbawiasz go szansy na rozwój i spełnianie swoich aspiracji. Podobnie dzieje się, kiedy twoje życie kręci się wokół partnera, rezygnujesz z siebie, swoich marzeń i planów na rzecz drugiej osoby. To co może się zadziać, to pojawienie się frustracji i zniechęcenia. Nie zamykaj partnera w przysłowiowej złotej klatce, nie zamykaj też siebie, bo to stłamsi wzajemne uczucie. Brak wolności uniemożliwia szczęśliwe funkcjonowanie w związku. Bez wolności nie można mówić o wzajemnym zaufaniu, a to sprzyja narastaniu wzajemnych uprzedzeń i konfliktów.
Wspólne spędzanie czasu
Czas razem, to czas dla was. Sprzyja pogłębianiu wzajemnej więzi i lepszemu poznawaniu się. Posiadanie wspólnych zainteresowań i wzajemne korzystanie z nich, staje się elementem, który cementuje związek. Jeżeli nie spędzasz czasu wspólnie ze swoim partnerem, budowanie silnego uczucia staje się trudne. Każdy związek po jakimś czasie osiada na mieliźnie codzienności. Jeżeli każde z Was robi swoje, ma swoje zainteresowania, swoje hobby, swoją pracę, swoje marzenia, plany i oczekiwania… to łatwo się pogubić, oddalić od siebie i stać się dla siebie obcymi. Często w gabinecie pary doświadczają takiej weryfikacji jakości spędzanego ze sobą czasu na wakacjach, gdzie są ze sobą non stop przez jakiś okres czasu. I okazuje się, że nie mają o czym rozmawiać, że nic ich za bardzo nie łączy prócz dzieci, problemów i kredytu i wówczas zaczyna się dramat. Warto zadbać o codzienny czas razem. Wygospodarujcie czas na rozmowę przy herbacie o tym co dziś się u każdego z was wydarzyło, na wspólne obejrzenie filmu, na spacer czy grę planszową. Na coś co kiedyś lubiliście robić razem, co sprawiało wam przyjemność. Nie trzeba wiele, ale regularnie.
Poczucie humoru partnerów
Pomaga ono rozładowywać napięcia, stres nagromadzony danego dnia, wzajemne konflikty i pretensje i tym samym scala związek. Przyczynia się także do wzrostu poczucia szczęścia w związku. Jeżeli potrafisz się śmiać i dobrze się bawić ze swoim partnerem i świetnie się czujecie w swoim towarzystwie, to związek ma podstawy do tego, żeby stać się silny.
Spróbuj zażartować z siebie. Kiedy żartujesz. Z siebie nabierasz do siebie dystansu, stajesz się mnie poważna, ale też pojawia się rozluźnienie. Śmiej się z błahostek, zachęcaj partnera do żartowania o was. Możesz podać przykład jakiegoś wydarzenia z waszego życia i opowiedz ja jak śmieszną historyjkę. Daj sobie prawo do luzu. Daj sobie prawo do żartu. Uwolnij napięcie.
Jak możesz już teraz zauważyć, stworzenie dojrzałego, silnego i pełnego uczucia związku nie jest łatwym zadaniem. Jest to praca, do której zachęcam cię abyś wykonywała z partnerem, dzień po dniu, a nie od czasu do czasu, abyś mogła cieszyć się szczęśliwym związkiem i miłością. Jest wiele cech, które charakteryzują dojrzały i dobry związek. Cechy te składają się na komplementarne uczucie miłości jakie łączy obojga partnerów. Tylko powiązanie tych cech i wzajemne dbanie o relacje, może przyczynić się do występowania szczęśliwego związku. Pamiętaj o tym. Związek, który tworzysz z partnerem, powinien zaspokajać wasze potrzeby i dawać poczucie więzi i satysfakcji.
autorka: Iwona Figurska – psycholog, terapeutka.