Chcę znów mieć udany związek !
Jaki jest udany związek?
Na to pytanie każdy z nas zapewne ma swoją własną odpowiedź, a często nawet partnerzy będący razem posiadają trochę odmienne zdanie. To wydaje się być naturalne, ponieważ różnimy się od siebie pod względem wyznawanych wartości, sposobu przeżywania emocji, potrzeb, oczekiwań, a także złudzeń i marzeń na temat tego „jaki powinien być związek czy małżeństwo”.
Z czasem w związku odkrywamy, że nie jesteśmy wyłącznie jednością i zaczynają pojawiać się rozczarowanie, a złudzenia rozwiewają się. Poza fascynacją i radością pojawiają się też inne emocje, te mniej chciane, takie jak złość, smutek, lęk, a nawet nienawiść. Zaczynamy się zastanawiać „czy ze mną wszystko w porządku, że tak do niego/niej czuję?”.
Oczywiście, że w porządku! To naturalne. Na tej podstawie mogą dziać się w związku różne zjawiska, konstruktywne lub destrukcyjne. Możemy popadać w ciągłe awantury „on/ona ciągle mnie drażni”, mieć „ciche dni/tygodnie/miesiące”, możemy stracić satysfakcję z bycia razem, bo „moje potrzeby nie są zaspokojone”, może również dochodzić do zdrady.
W każdym związku prędzej czy później pojawi się nienawiść, wściekłość, nawet agresji i kryzys. Ważne co z tymi uczuciami zrobimy, dlatego też przychodzą okresy kiedy trzeba je wyrazić. Sposób, w jaki je wyrazimy, prawdopodobnie w głównej mierze przesądzi o powodzeniu lub porażce związku uczuciowego.
Niestety nikt nigdy nie uczył nas jak rozmawiać o trudnych emocjach, własnych potrzebach czy oczekiwaniach, więc zdarza się, że ponosimy porażkę. Jednak związek z naszą „drugą połówką” jest tak ważny, że postanawiamy go kontynuować mimo braku satysfakcji, wzajemnego żalu, roszczeń czy przeżywanej złości.
Tak nie musi być !
Można wspólnie ratować związek, ucząc się zaspokajać swoje potrzeby, wzajemnie słuchać z szacunkiem, rozmawiać o trudnych emocjach, na nowo budować współdziałanie, kłócić się w oparciu o współpracę i empatię, można nauczyć się jak budować siłę i odporność związku, na emocjach destrukcyjnych przekształcając je w konstruktywną energię.
Czasem przychodzi moment w związku kiedy mówimy sobie „potrzebujemy kogoś trzeciego żeby NAS wsparł…”. To też jest w porządku i daje szansę na wspólne budowanie.
Dzięki empatycznemu, rozumiejącemu i profesjonalnemu wsparciu terapeuty, partnerzy mogą się uczyć rzeczy, które do tej pory w ich związku były nie osiągalne oraz przezwyciężać ograniczenia, które do tej pory były przyczyną frustracji i niezadowolenia. Dzięki współpracy z terapeutą, partnerzy mogą znowu zacząć wspólnie sięgać po zadowolenie, satysfakcję oraz radość, których nie utracili, ale które z różnych przyczyn zniknęły im z oczu.
Bywa też tak, że podejmujemy decyzję o rozstaniu się, ponieważ z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie budować wspólnego życia razem, ale łączy nas wiele spraw, których nie możemy ot tak, zostawić np. dzieci, wspólni przyjaciele, kredyty lub inne zobowiązania. W takich sytuacjach terapeuta może pomóc parze/ małżeństwu jak żyć i komunikować się po rozstaniu, ale z uwzględnieniem rzeczy, które łączą.
Psychoterapia par wspiera związki, które:
– są w kryzysie ( np. trudności w komunikowaniu swoich uczuć, potrzeb, oczekiwań, odkrywają brak satysfakcji z wzajemnej relacji, odsunęły się od siebie etc.).
– są w trakcie zmiany (np. oczekiwanie na dziecko, zmiana pracy, zmiana miejsca zamieszkania, utrata pracy, dorastanie dziecka, utrata dziecka.)
– stoją u progu ważnej decyzji.
– chcą zwiększyć swoją autonomię i zdolność do samostanowienia, a zmniejszyć wpływ osób trzecich na związek np. rodziców.
– wpadają w raniące kłótnie i chcą nauczyć się jak wychodzić z konfliktów wzmocnieni.
– poznały co to znaczy zdrada, zazdrość lub brak zaufania i pomimo tego chcą budować razem wspólną przyszłość.
– chcą wynegocjować warunki rozstania się i dalszego kontaktu po nim.
Korzyści z uczestnictwa w terapii par:
– pogłębienie więzi, bliskości i wzajemnego zaufania.
– bardziej konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów.
– przezwyciężenie kryzysu w relacji
– wypracowanie efektywniejszego stylu komunikowania wzajemnych potrzeb, oczekiwań i emocji.
– poradzenie sobie ze zdradą.
– lepsza adaptacja do nowej sytuacji życiowej.
– wynegocjowanie warunków wzajemnych kontaktów po rozstaniu się.
– urealnienie swoich przekonań, złudzeń i mitów.
– bardziej realne spojrzenie na związek i zdarzenia zachodzące w nim.
– lepsze zrozumienie roli emocji i efektywne wykorzystywanie ich do budowanie związku opartego na współpracy i empatii.
– lepsza zdolność do przełamywania błędnych kół pojawiających się we wzajemnych relacja
– oraz wiele innych korzyści adekwatnych do Państwa potrzeb.
Czas trwania terapii: w zależności od wspólnie ustalonego celu pracy. Częstotliwość spotkań, to zazwyczaj raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W miarę trwania terapii częstotliwość spotkań zmniejsza się, aby para mogła bardziej samodzielnie radzić sobie i wprowadzać korzystne zmiany.
Zapraszamy do wspólnej pracy i podróż w świat wzajemnych relacji, gdzie pragniemy być Państwa towarzyszami i wsparciem.
Sylwia Krajewska – psycholog, terapeutka