Rozstanie, jak sobie radzić?

Nie mogę pozbierać się po bolesnym rozstaniu. Mój partner porzucił mnie po czterech latach. Nie wiem co robić, czuję ból i pustkę. Jak sobie radzić z rostaniem? Ciągle o nim myślę, mam nadzieję, że powróci…
Kinga

Pani Kingo,

Wszystko, co Pani odczuwa, przeżywa i co Pani w tej chwili myśli, to potwierdzenie tego jak trudna, może wręcz kryzysowa jest to dla Pani sytuacja. „Ból i pustka” związane są z poczuciem opuszczenia i końca. Poczucie pustki jest również wyrazem tego, że część siebie samej została utracona wraz z odejściem bliskiej osoby. Rozstaniom towarzyszy mieszanka różnych emocji. Należy zapytać siebie: co tak naprawdę odczuwam. Może żal, złość, lęk przed samotnością, bezradność? Zastanawia się Pani jak sobie radzić z rozstaniem. Właśnie w taki sposób, czyli przyglądając się sobie i swoim przeżyciom. Pani Kingo, od bólu i innych odczuć nie można uciec, należy je przyjąć, zaakceptować i „pobyć” z nimi. Proszę pamiętać, że nie ma złych bądź dobrych emocji, wszystkie są nam potrzebne. To niezwykle ważne. Zagłuszanie emocji, spychanie ich na drugi plan nigdy nie wychodzi na dobre, bo z czasem narastają i wybuchają. A zatem należy pozwolić sobie na świadome przeżywanie, odczuwanie – to czas dla Pani.

Rozstanie – jak sobie poradzić w tym trudnym czasie

Właściwie nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak sobie radzić z rozstaniem. Wszystko w tym aspekcie zależy bowiem od indywidualnego stopnia wrażliwości danej osoby na kryzysowe sytuacje oraz systemu wyznawanych przez nią wartości. Na pewno trzeba zadbać o siebie w tych trudnych chwilach. Zrobić porządki w szafie, pójść do fryzjera, kosmetyczki. Zachęcam też Panią do zadbania o siebie i o swoje potrzeby w szczególny sposób: wszelkiego rodzaju wysiłek fizyczny i kontakt z naturą powinny przynieść ukojenie i rozładowanie nagromadzonego napięcia. Można wybrać się na siłownię, czy na zwykły spacer do lasu. Jeśli akurat jest jesień, możemy przy okazji przynieść do domu koszyk grzybów i ucieszyć nimi też podniebienie! Nieocenionym przyjacielem, który pomoże poradzić sobie z rozstaniem jest każdy czworonóg. Nie mając takiej pociechy w domu, warto pomyśleć o zakupie, z tym że trzeba pamiętać, że gdy kryzys minie (a minie na pewno!) obowiązek opieki nad tym stworzeniem pozostanie. Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu psa czy kota należy zatem zastanowić się, czy systematyczna opieka nad nim w dłuższej perspektywie czasowej nie będzie dla danej osoby zbyt absorbująca.

Poradzenie sobie z rozstaniem krok po kroku

Jeśli jest Pani osobą pracującą, może warto wziąć kilka dni wolnego, a jeśli nie jest to możliwe, to poprosić współpracowników o wyrozumiałość. Proszę także być dla siebie wyrozumiałą i łagodną. Powracające, uporczywe myśli powodują, że ciągle jest Pani zakorzeniona w przeszłości. Naprawdę warto zrobić mały krok do przodu, zatrzymać się na tym, co jest tu i teraz, a może też spojrzeć w przyszłość? To nie oznacza, że ma Pani w ogóle nie myśleć o rozstaniu i jak sobie z tym poradzić. Istotne natomiast jest to, co te myśli w Pani powodują, co przynoszą. Im również warto się przyglądać. Poprawę samopoczucia powinny przynieść kontakty z innymi. Ważne, żeby w tym trudnym momencie nie czuła się Pani zupełnie sama. Rozstanie to problem, z którym najlepiej sobie radzić w towarzystwie innych ludzi. Proszę zastanowić się, z kim można byłoby porozmawiać, z kim spędzić czas, od kogo uzyskać wsparcie. To pomaga! Niestety, często popełnianym błędem przez osoby porzucone przez partnera jest odsunięcie się od dotychczasowego kręgu znajomych, być może w obawie przed nieprzychylnymi opiniami z ich strony. Nie można tego robić pod żadnym pozorem. W sytuacji, gdy stanęła Pani przed problemem typu „Rozstanie – jak sobie z nim radzić”, korzystanie ze wsparcia rodziny czy przyjaciół może okazać się najlepszą metodą na wyzwolenie się od negatywnych emocji i zbudowanie swojego życia od nowa.

Jeśli jest Pani wierzącą osobą, warto zwrócić się do Boga. Modlitwa zwykle pomaga osobom po rozstaniu w uporządkowaniu myśli oraz podjęciu właściwych decyzji.

Spragnieni normalności - pobierz teraz
Spragnieni normalności – pobierz teraz

Poradzenie sobie z rozstaniem krok po kroku

Każdy potrzebuje innej ilości czasu na pogodzenie się z odejściem drugiej osoby, ale ostatecznie każde rozstanie, choć bolesne, buduje w nas coś nowego, rozwija nas. Tego właśnie z całego serca Pani życzę! W razie, gdyby emocje i myśli nie ustępowały i trwały kilka miesięcy, proszę pomyśleć o konsultacji z psychologiem.

Jeżeli poruszany problem dotyczy Ciebie i chcesz dowiedzieć się więcej - skontakuj sie z nami.