Tajemnica szczęścia

fot. sxc.hu
Szczęście to stan, do którego dąży chyba każdy człowiek, ale niewielu tak naprawdę może bez wahania powiedzieć: „Tak, jestem szczęśliwy”. Jedynie chwilami doświadczamy uczucia szczęścia, jednak ono przemija, jest ulotne, drogocenne i rzadkie, jak perła, albo... jak dwie krople oliwy na łyżeczce... Wkoło nas jest wiele pięknych rzeczy, aż ciężko czasem dokonać wyboru. Bardzo łatwo też wpaść w niebezpieczeństwo zachłyśnięcia się zbyt wieloma atrakcjami, i zagubieniu tego, co mamy w środku – samych siebie... Zapraszam do przeczytania krótkiej symbolicznej przypowieści o tym, jak poradzić sobie z całą masą docierających do nas atrakcyjnych bodźców, by nie zatracić siebie i osiągnąć PRAWDZIWE szczęście.

Pewien młodzieniec zapytał najmądrzejszego z ludzi o tajemnicę szczęścia. Mędrzec poradził młodzieńcowi, by obszedł pałac i powrócił po dwóch godzinach. – Proszę cię jedynie o jedno – powiedział mędrzec, wręczając mu łyżeczkę, na której umieścił dwie krople oliwy. – W czasie wędrówki nieś tę łyżeczkę tak, by nie wylała się oliwa.
Po dwóch godzinach młodzieniec wrócił i mędrzec zapytał go: – Czy widziałeś wspaniałe ogrody? Czy zauważyłeś piękne pergaminy?
Młodzieniec ze wstydem wyznał, że nie widział niczego. Troszczył się jedynie o to, by nie wylać kropel oliwy.  –Wróć i spójrz na cuda mego świata – powiedział mędrzec.
Młodzieniec wziął łyżeczkę i znów zaczął wędrówkę, ale tym razem obserwował wszystkie dzieła sztuki. Zobaczył też ogrody, góry i kwiaty. Powrócił do mędrca i szczegółowo zdał sprawę z tego, co widział.
 – Gdzie są te dwie krople oliwy, które ci powierzyłem? – spytał mędrzec. Spojrzawszy na łyżeczkę, chłopak zauważył, że ich nie ma. – Oto jedyna rada, jaką mogę ci dać
–powiedział mędrzec:
Tajemnica szczęścia tkwi w dostrzeganiu wszystkich cudów świata,

przy jednoczesnej dbałości o dwie krople oliwy na łyżeczce.

Autor: Bruno Ferrero
Wybrała: Magdalena Łabieniec, psycholog-konsultant

 

Dodano: 1 maja 2015
blog comments powered by Disqus