Zanim powiesz KOCHAM

ks. M.Maliński, wyd. TUM2003 r.

Jest to książka o miłości młodzieńczej i dorosłej, narzeczeńskiej i małżeńskiej, wreszcie rodzicielskiej. W zasadzie napisana jest dla nastolatków, ale jak to się znowu okazało, sięgają po nią starsi – a nawet znacznie starsi – z rozmaitymi refleksjami, czasem: „szkoda, że mi ta książka wcześniej nie wpadła w ręce”; czasem, żeby potwierdzić czy nawet uporządkować swoje poglądy na sprawę, która jest najważniejsza w naszym życiu, niezależnie od tego, ile mamy lat.

z forów internetowych:

agta: Książka w całkiem ciekawy sposób przedstawia katolickie spojrzenie na kwestię miłości tej młodzieńczej, ale też późniejszej miłości małżeńskiej – dojrzałej i rodzinnej, gdy towarzyszy nam już dziecko (choć akurat tego wątku było chyba najmniej). Bardzo dobrze była opisana potrzeba bycia odpowiedzialnym za swoje uczucia i bycia świadomym jak mogą one oddziaływać na drugą osobę. Przepiękny wydał mi się fragment z rozdziału „Dbać o siebie dla niego” (ogólnie cały ten rozdział, choć niby zawiera oczywistą tezę, jest ciekawy)o tym jak jedna z bohaterek rozumie słowo kocham..
„[…] ja nie rozumiem slowa „kocham” w czasie przeszłym. Nie ma „kochałam”. Jeżeli kocham, to już na zawsze. Owszem, można mówić „zakochałam się”, „byłam taka zakochana”. Ale „kocham” ma tylko czas teraźniejszy. […]”
Znajduję oczywiście parę „ale”. Stanowisko Kościoła w sprawie osób homoseksualnych przedstawione oczywiście mnie nie dziwi. Jednakże fakt opisywania lesbijek jako „rekinów” czyhających na dzieci uważam za przesadne. No i jeszcze opisywanie prywatek i innych imprez nastolatków jedynie jako „orgię pijacką i rozpustną”, to już całkowite uogólnienie, przecież nie każdy nastolatek obraca się akurat w takim gronie.
Ogólnie podsumowując, książka naprawdę fajna w swojej 1. („Co to jest miłość?”) i 2. („Miłość małżeńska”) części, trzecia część zostawia trochę do życzenia.

Monika: Ksiażka dla młodych, którzy szukają swojej drogi w życiu, u kórych pojawiają się pierwsze przyjaznie, zauroczenia… Autor w ciekawy i łatwy do zrozumienia sposób opisał etapy zuroczenia, związku, małżeństwa. Ksiażka pomaga odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: „czy to już miłość, czy może zauroczenie?” Gorąco polecam:)

Dodano: 22 grudnia 2012