Jak ocalić związek

Michael S. Broder, wyd. Wydawnictwo Zielona Sowa

Często zdarza się tak, że w naszym związku dochodzimy do momentu, kiedy musimy odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy zostać, czy może odejść?”

Pytanie to powoduje poczucie dotkliwie odczuwalnego wewnętrznego konfliktu, a podjęcie ostatecznej decyzji może zająć całą wieczność.

Książka Jak ocalić związek została napisana w formie poradnika. W bardzo pomocny sposób przeprowadza czytelnika przez proces podejmowania tej trudnej decyzji. Składa się z trzech części. Część I: Twój związek pozwala na zdiagnozowanie trudności w relacji i na zastanowienie się jaki kształt przyjmuje ona w chwili obecnej. Pomocnym narzędziem jest również skala samooceny Jak ocalić związek. Dzięki niej łatwiej jest dostrzec, które obszary funkcjonowania wymagają największej pracy. Część II: Pokonać niezdecydowanie pomaga zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie „Zostać, czy odejść?” Natomiast Część III: Skutki podjęcia decyzji pozwala przyjrzeć się perspektywie życia w związku i w pojedynkę.
Niewątpliwym atutem książki jest różnorodność ćwiczeń i zadań, które pomagają zrozumieć co się aktualnie dzieje, wsłuchać się w swoje emocje, myśli i pragnienia oraz poczuć się lepiej. Poradnik wzbogacają wypowiedzi par, studia przypadków oraz liczne pytania do rozważenia. Sam autor pisze: „Książka ta pomoże ci odnaleźć punkt widzenia, dzięki któremu dowiesz się, czy zmierzasz we właściwym kierunku, biorąc pod uwagę realia twojego związku. […] Co najważniejsze, ta książka jest o tobie i o związku, który przypuszczalnie stanowi kluczowy aspekt twojego życia. W optymistyczny i ciepły sposób podejmuje poważne i często kłopotliwe tematy. […] Głównym celem  Jak ocalić związek jest pomoc w odkryciu źródła siły do podejmowania ważnych życiowych decyzji – własnej wewnętrznej mądrości.”
Polecam tę pozycję nie tylko osobom doświadczającym trudności w związku, ale także tym, którzy próbują zrozumieć zachowanie partnera, wnikliwie analizują zakończony związek, a także usiłują pogodzić się z odczuwalnym rozpadem relacji bliskich osób.
oprac. Aneta Maj, psycholog-konsultant

 

 

Dodano: 8 grudnia 2014